• Latviešu valoda
  • English
  • Eesti keel

Hāgenskalna muzikanti

„Hāgenskalna muzikanti” ir atraktīva deju mūzikas kapela, kas jebkurā pasākumā ienesīs „veco labo laiku” noskaņas un šarmu. Repertuāra pamatā ir pirmskara laiku populārā un deju mūzika, kas šodien pieder latviešu sadzīves mūzikas „klasikai”. Gan visiem zināmas senās dziesmas, gan pavisam nedzirdētas ziņģes un sava laika deju zāles „grāvēji”.

Kontakti:
vadītājs Ilmārs Pumpurs
tālr. 29138299
ilmars.pumpurs@inbox.lv

 

Kapelas spēles maniere balstīta tautas muzikantu spēles tradīcijās, ar atbilstošiem mūzikas instrumentiem. To visu papildina muzikantu tērpi –smokingi un dāmu kleitas, kas šūtas pēc 1900. gada Berlīnes modes žurnālu paraugiem.

Kapelu „Hāgenskalna muzikanti” 1998. gada izveidoja četri folkloras kopas „Dandari” muzikanti, ar vēlmi izcelt no aizmirstības un parādīt plašākai sabiedrībai mūziku un dziesmas, kas Latvijā skanējušas pirms gadiem simts un vairāk. Repertuārs, kas netika uzskatīts par īstu folkloru, bet nepiederīgs arī populārās mūzikas lauciņam. „Hāgenskalna muzikantu” mērķis bija pasniegt senās sadzīves dziesmas, ziņģes kā sava laika kultūras izjustu, nopietnu, iespējami ticamu redzējumu.

Kapelā muzicē Zane Kriumane – vijole, Sandra Lipska – dūru un pogu cītaras, Rolands Zelčs – akordeons un Ilmārs Pumpurs – kontrabass un mandolīna.

Kapela ir iemantojusi krietnu cienītāju pulku, gan jaunu klausītāju vidū, gan it īpaši pie gados vecākiem, kas šādu skanējumu atminas kopš jaunības. Kapela darbojas Rīgas kultūras centra „Iļģuciems” paspārnē un regulāri kuplina dažādus Rīgas pilsētas pasākumus, bet vienlīdz bieži viesojas Latvijas novados. Liepāja, Kuldīga, Madona, Daugavpils, Rēzekne, Viļaka, Balvi, Valmiera, Cēsis, Ogre, Saldus, Ventspils… – ir spēlēts gan pašvaldību un dažādu organizāciju rīkotos pasākumos, gan privātās svinībās – jubilejās, kāzās. Kapelai savs draugu pulciņš ir arī Lietuvā, kur vairākkārt spēlēts festivālos un arī populārajā televīzijas raidījumā „Geras upas” (Labu omu, 2007). Latvijas TV „Hagenskalna muzikanti” veidojuši raidījumu par senajām ziņģēm folkloras programmai „Klēts” (2005), bet vakara šovā “Lai top” (2013) kopā ar profesoru Anatoliju Danilānu ieguva galveno balvu.

Ar Rīgas domes Kultūras departamenta atbalstu kapela ir realizējusi vairākus pasākumu ciklus „Zaļumballe Vērmanes dārzā” (2007-2010), ienesot savu krāsu Rīgas mūzikas dzīvē. „Hāgeskalna muzikanti” ir pārstāvējuši Rīgu Hanzas dienu pasākumos Frankfurtē (2003) un Rīgas dienās Briselē (2015). Kā svētku balles muzikanti piedalījušies Kanādas latviešu dziesmu svētkos Hamiltonā (2009).

„Hāgenskalna muzikanti” spēlē visai daudzveidīgu repertuāru. Tā pamatā ir tautā dziedātās senās dziesmas, pirmskara laiku populārā mūzika, tradicionālā deju mūzika, latviešu danči; senākie sadzīves mūzikas slāņi, ziņģes, kas nereti pašu pierakstītas no vecajiem tautas muzikantiem vai uzietas folkloras ekspedīciju ierakstos un arhīvos. Arī kapelas spēles maniere balstīta tautas muzikantu spēles tradīcijās. Kapelas instrumentu sastāvs – vijole, akordeons, dūru cītara un kontrabass (un bez bungām!), ir tipisks Vidzemes 20.gs pirmās puses mūzikas kapelai.

Tradicionālās mūzikas pasākumos un festivālos “Hāgenskalna muzikantu” spēlmaņi labprāt demonstrē arī krietni retāk dzirdamos, 19.gs muzicēšanai raksturīgos instrumentus. Ierasto vijoli papildina mandolīna, pogu cītara, arhaiskā “Ieviņa” ermoņika un trīsstīgu base.

Kapela ir ierakstījusi skaņu diskus: „Nenoskārstai vaj’dzībai”(2005) ar aizpagājušā gadsimta ziņģēm un deju melodijām un „Jel kavējies…”(2009), ar populārām un mazāk zināmām 30.-40. gadu dziesmām. Ziņģe “Pa taciņu, gar upmalu” ar Vecā Stendera vārdiem ir iekļauta mūsdienu tautas mūzikas izlasē “Sviests IV” (2011).

Kapelas vadītājs Ilmārs Pumpurs (1966) ir tradicionālās kultūras speciālists, etnomuzikologs, kurš specializējies jaunāko laiku instrumentālās mūzikas tradīcijās. Kā praktiķis daudz darbojas, popularizēdams un mācīdams tautas instrumentu spēli, nodarbojas ar instrumentu izgatavošanu, skaņošanu un remontu.

Instrumentu spēles kursi

E-Grāmatas

Hāgenskalna muzikanti

Dzīvā mūzika