• Latviešu valoda
  • English
  • Eesti keel

Tradicionālo instrumentu spēles kursu audzēkņu koncerts “Saspēlēsim?”

24989508_1600757453318200_1462332810_n

Šoruden jau septīto reizi biedrība “Skaņumāja” un Latvijas Nacionālais kultūras centrs rīko tradicionālo instrumentu spēles kursus pieaugušajiem bez iepriekšējām mūzikas zināšanām.  Kā allaž kursu noslēgumā apgūtās prasmes tiks rādītas koncertā. Tradicionālo instrumentu spēles kursu audzēkņu koncerts “Saspēlēsim?” notiks 2017. gada 9.decembrī plkst. 18.00 Lielvārdes novada Jumpravas kultūras nama zālē.

“Skaņumājas” tradicionālo instrumentu spēles kursi piedāvā mācīties instrumentu spēli pieaugušajiem, kam iepriekš šādas iespējas nav bijis, vai kas vēlas papildināt tradicionālās mūzikas un instrumentu spēles zināšanas. Četrās nedēļas nogalēs, intensīvi strādājot, kursu dalībnieki apgūst izvēlētā instrumenta spēles pamatus, gūst priekšstatu par muzicēšanas tradīcijām, mācās raksturīgo tautas mūzikas kapelas repertuāru un kopmuzicēšanas prasmes. Koncertā Jumpravas kultūras namā kursu dalībnieki  rādīs tautas instrumentu – vijoļu, mandolīnu, Ieviņa ermoņiku un unikāla senā instrumenta – caurspēlējamās cītaras spēles prasmes.

“Daudziem kursu dalībniekiem šī būs pirmā skatuves pieredze un instrumenta spēles pieredze vispār. Neraugoties uz to, tradicionālās kursu noslēguma koncertu programmas veidojas daudzveidīgas un atraktīvas, un gūst arvien plašāku klausītāju interesi,” stāsta viens no kursu rīkotājiem, Latvijas Nacionālā kultūras centra tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs.

Līdzās kursu dalībnieku kapelu un instrumentu grupu priekšnesumiem, koncertu Suntažos kuplinās folkloras kopu “Savieši” un “Liepu laipa” muzikanti, no kuriem vairāki pirmās muzicēšanas prasmes ir apguvuši tieši “Skaņumājas” kursos.
Nāciet, izbaudiet un piesakieties arī jūs – ej.uz/muzikantiem

Mūžizglītības projektu un koncertu atbalsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Valsts kultūrkapitāla fonds un Jumpravas kultūras nams.

Projekta vadītāja Sandra Lipska, tālr. 26162146

«Dzīvā mūzika 2017». Ermoņiku mūzikas svētki

22264670_1539015439492402_791219718_n

Tautas mūzikas festivāls “Dzīvā mūzika” šogad atkal ir pievērsies ermoņiku spēlei. Lai pavērotu un pārrunātu, kas jauns paveikts dažādo Latvijas ermoņiku spēles tradīciju uzturēšanai un tālāk nodošanai. Lai tuvāk iepazītos ar citu tautu plēšu instrumentu spēles tradīcijām un modes tendencēm. Jau kopš 19.gadsimta šie parocīgie un skanīgie instrumenti ieņem nozīmīgu vietu latviešu un kaimiņu tautu muzicēšanas tradīcijās. Ermoņikas spēlmanis ir neiztrūkstošs ģimenes godu, tirgu, talku, ballīšu un vakarēšanu dalībnieks. Ermoņikas kā lielākā bagātība un labākais draugs pavadīja spēlmani līksmībā, ikdienas darbos un svešumā klīstot.

Latvijā spēlēto Vidzemes Ieviņu, krievu hromku, Pēterburgas un Vīnes ermoņiku skaņas dzirdēsiet gan muzikantu vecmeistaru, gan jauno tautas mūzikas draugu sniegumā. Izcili mūziķi un tradīciju pārzinātāji stāstīs par ermoņiku atdzimšanu Igaunijā un Lietuvā, kā arī mūsdienu ermoņiku spēli Dienvideiropas mūzikas kultūrā.

Festivālu rīko biedrība “Skaņumāja” un Latvijas Nacionālais kultūras centrs. Atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Kocēnu novada dome.

Programma
27.oktobrī Rīgā, Krāsotāju ielā 12, Koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga”
20.00 festivāla ieskaņu pasākums Bal Trad – tradicionālo deju vakars ar ermoņiku spēlmaņiem un grupām. (piedalās festivāla ārvalstu viesi un “Skaņumājas muzikanti”)
28.oktobrī Kocēnu kultūras namā, Alejas ielā 3, Kocēnos
17.00 Svētku koncerts Zem jaukām ermoņikas skaņām
29.oktobrī Rīgā, Krāsotāju ielā 12, Koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga”
12.00 Meistarklases – ermoņiku spēles demonstrējumi
16.00 Ermoņiku mūzikas koncerts

Piedalās
Laurent Geoffroy (Francija)
«Heino Tartes ja sbrand» (Igaunija)
«Kauno bandonija» (Lietuva)
Alberts Mednis (Līvbērze)
Valdis Andersons un kapela “Ieviņa” (Tūja)
Oskars Patjanko (Rīga)
Līga Tīsiņa un «Ķekavas muzikanti»
«Salnavas danču muzikanti» (Salnava)
Pēteris Justs (Dekšāres)
Ilmārs Pumpurs un “Skaņumājas muzikanti”

 

 

Festivālā “Dzīvā mūzika” pirmo reizi Latvijā – cimboļu mūzikas svētki

Cimboļu mūzikas svētki, kas notiks no š.g. 28.līdz 30.oktobrim Rīgā un Rēzeknes novada Lūznavā, pulcinās nedaudzos pašmāju tradicionālās cimboles spēlmaņus un viesus no kaimiņu zemēm. Vairākos koncertos un instrumentu spēles meistarklasēs būs iespējams gan izbaudīt šī savdabīgā instrumenta skanējumu dažādos tradicionālo instrumentu sastāvos, gan uzzināt par instrumenta vietu Latvijas un kaimiņzemju mūzikas tradīcijās, gan praktiski iepazīties ar dažādiem cimboles spēles paņēmieniem.

Ar īpašiem āmuriņiem skandināmais stīgu instruments, kura izcelsmi saista ar Tuvo Austrumu zemēm, laika gaitā radis vietu daudzu pasaules tautu tradicionālajā mūzikā. 19.gadsimtā cimboles bija labi pazīstamas visā Latvijas teritorijā, bet visilgāk bija saglabājušās Latgales ciemos, Daugavpils, Dagdas un Krāslavas novados. Sabiedrībā arvien pieaugošā interese par savas zemes un novadu kultūras tradīcijām, izzūdošo prasmju saglabāšanu, arī cimbolēm devusi cerības uz atdzimšanu. Biedrības “Skaņumāja” un Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotie Cimboļu mūzikas svētki būs gan atskats uz jau paveikto, gan jauns solis tautas tradīciju saglabāšanā un bagātināšanā.

Festivāla programma:

Piektdiena, 28.oktobris Folkklubs ALA (Peldu ielā 19, Rīgā)
21.00 ieskaņu pasākums – ārvalstu viesu uzstāšanās

Sestdiena, 29.oktobris Lūznavas muiža (Pils ielā 8, Lūznavā, Rēzeknes novadā)
1
9.00 Leģendu naksts. Cimboļu mūzikas koncerts Lūznavas pilī

Svētdiena, 30.oktobris, Koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga” (Krāsotāju ielā 12, Rīgā)
12.00 – 14.30 Instrumentu un ansambļa spēles meistarklases.
16.00 Cimboļu mūzikas koncerts

Dalībnieki:

Cimboļu spēlmanis un meistars Ales Losj ar grupu (Baltkrievija),
Klaipēdas danču kluba muzikanti (Lietuva),
Ansamblis “Cimbalova muzika Bača” (Čehija),
Kapela Dziga (Rēzekne),
Rēzeknes Mūzikas koledžas etnomuzikoloģijas klases audzēkņi,
Tautas mūzikas kapela Cielavas spēlmaņi (Salacgrīva).

Save

Otrais Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saiets

Viena no savdabīgākajām Vidzemes muzikālajām tradīcijām – Ieviņa ermoņiku spēle, vēl nesen šķita teju izzudusi. Tomēr, pateicoties dažu tautas mūzikas entuziastu ieguldījumam un biedrības “Skaņumāja” veikumam, savdabīgajam vietējo meistaru būvētajam instrumentam ir cerības atgūt nepelnīti zaudēto vietu mūsu mūzikas dzīvē.

Šī gada 16.un 17.jūlijā Valkas novadā ermoņiku spēles vecmeistari un tradīcijas mantinieki – jaunie spēlmaņi tiksies Otrajā Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saietā.

Sestdien 16.jūlijā plkst. 17.00 svētkus ieskandinās koncerts Kārķu estrādē – Dabas koncertzālē, kur muzicēs Valdis Andersons un kapela “Ieviņas”, kapela “Hāgenskalna muzikanti”, Oskara Patjanko kapela, Līga Tīsiņa un Ķekavas Ieviņu draugi, kā arī spēlmaņi Juris Golvers, Juris Dūmiņš, Varis Auziņš, Ilona Dzērve, Arnis Ābelīte un Rūta Lūse. Pēc koncerta līdz pusnaktij muzicēšanu retro noskaņās turpinās zaļumballe ar kapelu “Hāgenskalna muzikanti”.

Svētdien 17.jūlijā no plkst. 11.00 interesenti aicināti uz Ērģemes pagasta Lejaskukriem, kur Valmieras muzeja speciālists Alberts Rokpelnis stāstīs par ieviņu ziedu laiku mūzikas repertuāru, Oskars Patjanko piedāvās iepazīties un pilnveidot ermoņikas spēles prasmes, kā arī būs iespēja spēlmaņiem un meistariem, kam ir pieredze ermoņiku labošanā, dalīties ar savām prasmēm un atklājumiem.

Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Valkas novads, biedrība “Ugunspuķe”, Valmiermuižas alus.

Instrumentu spēles kursi