• Latviešu valoda
  • English
  • Eesti keel

Festivālā “Dzīvā mūzika” pirmo reizi Latvijā – cimboļu mūzikas svētki

Cimboļu mūzikas svētki, kas notiks no š.g. 28.līdz 30.oktobrim Rīgā un Rēzeknes novada Lūznavā, pulcinās nedaudzos pašmāju tradicionālās cimboles spēlmaņus un viesus no kaimiņu zemēm. Vairākos koncertos un instrumentu spēles meistarklasēs būs iespējams gan izbaudīt šī savdabīgā instrumenta skanējumu dažādos tradicionālo instrumentu sastāvos, gan uzzināt par instrumenta vietu Latvijas un kaimiņzemju mūzikas tradīcijās, gan praktiski iepazīties ar dažādiem cimboles spēles paņēmieniem.

Ar īpašiem āmuriņiem skandināmais stīgu instruments, kura izcelsmi saista ar Tuvo Austrumu zemēm, laika gaitā radis vietu daudzu pasaules tautu tradicionālajā mūzikā. 19.gadsimtā cimboles bija labi pazīstamas visā Latvijas teritorijā, bet visilgāk bija saglabājušās Latgales ciemos, Daugavpils, Dagdas un Krāslavas novados. Sabiedrībā arvien pieaugošā interese par savas zemes un novadu kultūras tradīcijām, izzūdošo prasmju saglabāšanu, arī cimbolēm devusi cerības uz atdzimšanu. Biedrības “Skaņumāja” un Latvijas Nacionālā kultūras centra rīkotie Cimboļu mūzikas svētki būs gan atskats uz jau paveikto, gan jauns solis tautas tradīciju saglabāšanā un bagātināšanā.

Festivāla programma:

Piektdiena, 28.oktobris Folkklubs ALA (Peldu ielā 19, Rīgā)
21.00 ieskaņu pasākums – ārvalstu viesu uzstāšanās

Sestdiena, 29.oktobris Lūznavas muiža (Pils ielā 8, Lūznavā, Rēzeknes novadā)
1
9.00 Leģendu naksts. Cimboļu mūzikas koncerts Lūznavas pilī

Svētdiena, 30.oktobris, Koka ēku renovācijas centrs “Koka Rīga” (Krāsotāju ielā 12, Rīgā)
12.00 – 14.30 Instrumentu un ansambļa spēles meistarklases.
16.00 Cimboļu mūzikas koncerts

Dalībnieki:

Cimboļu spēlmanis un meistars Ales Losj ar grupu (Baltkrievija),
Klaipēdas danču kluba muzikanti (Lietuva),
Ansamblis “Cimbalova muzika Bača” (Čehija),
Kapela Dziga (Rēzekne),
Rēzeknes Mūzikas koledžas etnomuzikoloģijas klases audzēkņi,
Tautas mūzikas kapela Cielavas spēlmaņi (Salacgrīva).

Save

Otrais Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saiets

Viena no savdabīgākajām Vidzemes muzikālajām tradīcijām – Ieviņa ermoņiku spēle, vēl nesen šķita teju izzudusi. Tomēr, pateicoties dažu tautas mūzikas entuziastu ieguldījumam un biedrības “Skaņumāja” veikumam, savdabīgajam vietējo meistaru būvētajam instrumentam ir cerības atgūt nepelnīti zaudēto vietu mūsu mūzikas dzīvē.

Šī gada 16.un 17.jūlijā Valkas novadā ermoņiku spēles vecmeistari un tradīcijas mantinieki – jaunie spēlmaņi tiksies Otrajā Ieviņa ermoņiku spēlmaņu saietā.

Sestdien 16.jūlijā plkst. 17.00 svētkus ieskandinās koncerts Kārķu estrādē – Dabas koncertzālē, kur muzicēs Valdis Andersons un kapela “Ieviņas”, kapela “Hāgenskalna muzikanti”, Oskara Patjanko kapela, Līga Tīsiņa un Ķekavas Ieviņu draugi, kā arī spēlmaņi Juris Golvers, Juris Dūmiņš, Varis Auziņš, Ilona Dzērve, Arnis Ābelīte un Rūta Lūse. Pēc koncerta līdz pusnaktij muzicēšanu retro noskaņās turpinās zaļumballe ar kapelu “Hāgenskalna muzikanti”.

Svētdien 17.jūlijā no plkst. 11.00 interesenti aicināti uz Ērģemes pagasta Lejaskukriem, kur Valmieras muzeja speciālists Alberts Rokpelnis stāstīs par ieviņu ziedu laiku mūzikas repertuāru, Oskars Patjanko piedāvās iepazīties un pilnveidot ermoņikas spēles prasmes, kā arī būs iespēja spēlmaņiem un meistariem, kam ir pieredze ermoņiku labošanā, dalīties ar savām prasmēm un atklājumiem.

Pasākumu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds, Valkas novads, biedrība “Ugunspuķe”, Valmiermuižas alus.

Tradicionālo instrumentu spēles kursu 2016. gada pavasaras sesijas dalībnieku koncerts Skrīveros

Jau ceturto sezonu ļaudis no visām Latvijas malām pulcējas Skrīveros, lai nedēļas nogalēs apgūtu tautas instrumentu spēli. Jau ceturto reizi kursu dalībnieki demonstrēs apgūtās prasmes atklātā koncertā. Un vairs ne pirmo reizi dalībnieku pulkā arī pašu novada ļaudis.

Vijoles, mandolīnas, ermoņiku un bases spēli kursantu sniegumā, ansambļu saspēli, kā arī pasniedzēju un koncerta viesu – vijolnieka Jurģa Ukrina un kapelas “Hāgenskalna muzikanti” priekšnesumus varēsit baudīt kursu noslēguma koncertā „Saspēlēsim?” š.g. 9.aprīlī plkst. 18.00 Skrīveru kultūras namā.

Tradicionālo instrumentu spēles kursus pieaugušajiem rīko biedrība “Skaņumāja” ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Latvijas Nacionālā kultūras centra un Skrīveru domes atbalstu. Ja arī jūs vēlaties pievienoties spēlmaņu pulkam, meklējiet informāciju par nākamajiem kursiem biedrības mājaslapā www.muzikanti.lv.

Akcija "Satiec savu meistaru"

Instrumentu spēles kursi

Hāgenskalna muzikanti

Dzīvā mūzika

Pa Pēteriem